בלוג סקס לוטימיסטה > סיפורי סקס > פטישיזם: סקירה כללית של פטיש מיני

פטישיזם: סקירה כללית של פטיש מיני

פטישיזם הוא מונח רחב ומורכב שיכול להקיף מגוון רחב של תחומי עניין והתנהגויות מיניות. בתחום הפסיכולוגיה, פטיש הוא אובססיה או התקשרות מינית חזקה לאובייקט, חלק גוף או התנהגות שאינם חיים. כעניין פאראפילי, פטישיזם היה נושא לוויכוחים וחקירות רבות בקרב אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש והדיוטות כאחד.

בבסיסו, פטיש הוא קיבעון מופרך או מוגזם על אובייקט, חלק גוף או התנהגות מסוימים. למרות שרוב האנשים מכירים פטישים מיניים, חשוב לזכור כי פטישיזם הוא תופעה מגוונת שיכולה לכלול גם היבטים לא מיניים. לדוגמה, חלקם עשויים להיות בעלי משיכה חזקה לסוג מסוים של מזון, מוצרים חומריים או בגדים.

מקורות

פטישיזם הוא פרקטיקה עתיקה, שבצורתה המודרנית ניתן לייחס אותה לאירופה של הרנסנס. במהלך תקופה זו, ציור של נשים עירומות מעוטרות בחפצים שונים (כגון תכשיטים ורעלות) הפך פופולרי יותר ויותר. דימויים אלה, המכונים לעתים קרובות "אמנות פטיש", נתפסו כביטוי למיניות של חפצים יומיומיים.

המונח "פטישיזם" עצמו הוא האמין נגזר מן המילה פורטוגזית feitiço, אשר מתרגם "התלהבות". זה כנראה בגלל ההתרגשות הקיצונית, או "אקסטזה", שיכולה להיווצר כאשר עוסקים בפעילויות פטישיסטיות.

סוגי פטישים

קיימים סוגים רבים ושונים של התנהגויות פטיש וניתן לחלק אותם לקטגוריות הבאות:

פטישים לאובייקטים

פטישים של אובייקטים כרוכים בשימוש בדבר ספציפי שאינו חי, כגון נעל, בהנאה מינית. סוג זה עשוי לכלול משיכה לפריט מסוים, בהתבסס אך ורק על תכונותיו הפיזיות. זה יכול לכלול גם קונספט או סיפור שסובב סביב הפריט, כמו סט הלבשה תחתונה תחרה או תלבושת פרובוקטיבית של חשפנית גברית.

פטישים לחלקי גוף

פטישים של חלקי גוף – הידועים גם בשם חלקיות – כרוכים בעוררות מינית הנוצרת מחלק גוף מסוים. אלה עשויים לכלול רגליים, ישבן, בטן, חזה ואיברי מין, בין היתר. אנשים רבים עוסקים בפטישים של חלקי גוף, כגון סגידה לרגליים, כביטוי של דומיננטיות ודינמיקת כוח.

פטישים התנהגותיים

פטישים התנהגותיים כרוכים בשימוש בפעולות מסוימות כדי להשיג הנאה מינית. אלה יכולים לנוע בין שעבוד קל ומכות לצורות קיצוניות של BDSM. לפטישים התנהגותיים מסוימים עשוי להיות אלמנט פסיכולוגי בסיסי, כגון השפלה או כניעה, שהוא גם חלק מהערעור שלהם.

השלכות תרבותיות

פטישיזם מילא תפקיד חשוב בתרבויות שונות לאורך ההיסטוריה. לדוגמה, לשבטים אינדיאנים יש באופן מסורתי "תרבות פטיש" המעריצה חפצים כגון נוצות ושרידי בעלי חיים. באופן דומה, פולחן הוודו נקשר גם לפטישיזם.

בתקשורת העכשווית, פטישיזם מזוהה לעתים קרובות עם מעמד של מה שמכונה "קובעי טעם", כגון דוגמניות אופנה ומוזיקאים, שיש להם קשרים חזקים לאובייקטים או סגנונות מסוימים. זה מצביע על כך שבחברה של היום, פטישיזם נתפס כצורה לגיטימית של ביטוי עצמי ובידור.

בטיחות וגהות
פורטל מומלץ – www.sexroom.co.il

כאשר עוסקים בכל סוג של התנהגות פטיש, חשוב לזכור כי שיקולי בטיחות ובריאות צריכים תמיד להיות בראש סדר העדיפויות. זה נכון במיוחד עבור אלה העוסקים בפעילויות BDSM, אשר יכול להפוך במהירות מסוכן אם לא מתורגל באחריות. חשוב גם להישאר באזור הנוחות ולדעת מתי למתוח את הגבול.

בסך הכל, פטישיזם הוא נושא מורכב ומגוון להפליא שיכול להקיף היבטים רבים של המיניות האנושית. ראוי גם לציין כי, למרות שאין דרך "נכונה" או "לא נכונה" לעסוק בפעילויות פטיש, תקשורת פתוחה והבנה הדדית של גבולות תמיד צריך להיות בראש סדר העדיפויות עבור כל המעורבים.

דירה דיסקרטית: פיסת היסטוריה ותרבות

דירה דיסקרטית, הידוע גם בשם דירה דיסקרטית, הוא מקום שבו שירותי מין מוצעים תמורת תשלום. המונח מקורו במילה הצרפתית העתיקה bordel שמשמעותה דירה דיסקרטית או בקתה קטנה, והיה חלק מההיסטוריה האנושית במשך מאות שנים. למרות אופיו…

דירה דיסקרטית: פיסת היסטוריה ותרבות

סווינגרס: אורח חיים מיני מעבר למונוגמיה

סווינגינג, הידוע גם בשם החלפת בן זוג או אישה, הוא פרקטיקה מינית ואורח חיים המאופיין ביחסים לא מונוגמיים בהסכמה בין זוגות. זה כרוך בעיסוק בפעילויות מיניות עם אחרים מחוץ למערכת היחסים העיקרית של האדם. פרקטיקה זו…

סווינגרס: אורח חיים מיני מעבר למונוגמיה

בגידה במערכות יחסים: סיבות, השפעות ואסטרטגיות התמודדות

בגידה היא חוויה כואבת מאוד שיכולה להתרחש בכל סוג של מערכת יחסים. היא מתוארת לעתים קרובות כצורה האולטימטיבית של בגידה, הגורמת לרגשות של פגיעה, כעס וחוסר אמון. בגידה יכולה לקרות בחברויות, ביחסים משפחתיים, ולרוב במערכות יחסים…

בגידה במערכות יחסים: סיבות, השפעות ואסטרטגיות התמודדות